دسته‌بندی نشده

دنده زنجیر چیست{توضیحات جامع استعلام قیمت}

دنده زنجیر وسیله‌ای است برای انتقال توان دَوَرانی از یک محور به محور دیگر که طی آن، مقدار گشتاور یا سرعت دَوَرانی یا جهت چرخش یا راستای محوری می‌تواند تغییر کند.دنده و زنجیر نیز همین کار را می‌کنند، اما با کیفیتی متفاوت. استفاده کردن از دنده زنجیر به سالیان قبل برمی گردد ، اگرچه چرخ دنده های اصلی آن طور که امروزه نبوده و دارای معایب زیادی بود. آنها از چوب و میله های چوبی ساخته شده بودند که با چربی های حیوانات روغن کاری می شدند.

کاربردهای آن در پمپ ها و بلند کردن اجسام سنگین مانند مصالح ساختمانی و .. همچنین دستگاه هایی در یونان باستان کشف شده است که برای محاسبه حرکت ستاره ها و سیارات استفاده می شده است.
در قرن هجدهم ، پس از انقلاب صنعتی در انگلیس ،دنده زنجیرهای فلزی شروع به استفاده از ماشین آلات نساجی کردند. اگرچه ساخت این چرخ دنده ها امروزه تحول یافته است و این قسمت ها بسیار پیشرفته هستند ، اما مطمئناً در آینده از پیشرفت های پیشرفته تر و پیشرفته تری برخوردار خواهند بود.

دنده زنجیرچرخ دنده ها

معمولاً چرخ دنده‌ها برای یکی از کاربردهای زیر استفاده می‌شوند:
۱- تغییر جهت چرخش
۲- افزایش یا کاهش سرعت چرخش
۳- انتقال حرکت دورانی به یک محور دیگر
۴- همزمان سازی حرکت دو محور

دنده زنجیر

انواع چرخ‌دنده

چرخ‌دنده ساده – چرخ‌دنده مارپیچ- چرخ‌دنده مخروطی- چرخ‌دنده حلزونی- چرخ‌دنده شانه‌ای

دنده زنجیر چیست؟

دنده زنجیر در صنعت، دنده (چرخ) (sprocket) و زنجیر (chain) هر یک به تنهایی معنای کاربردی چندانی ندارند و تنها زمانی که چرخ‌دنده با زنجیر همراه می‌گردد معنا و مفهوم کاربردی می‌یابد. بنابراین چرخ زنجیر یکی از تجهیزات صنعتی و چرخی‌ دندانه‌دار است که ردیف و شبکه‌ای از زنجیرها حول آن قرار می‌گیرد و به واسطه دندانه‌های آن قدرت یا حرکت انتقال می‌یابد؛ بدین صورت که زنجیر همراه با ساختاری که دارد می‌‌تواند در مسیر چرخش چرخ‌دنده با قرارگیری بر شاخک‌ها و دندانه‌های آن، نیروی تولید شده را به چرخ‌دنده‌های بعدی منتقل نماید.

پس در یک عبارت ساده‌تر، می‌توان هر چرخ دندانه‌داری (چرخ دنده) که با مکانیزم زنجیر روی آن همراه باشد چرخ زنجیر نامید. چرخ زنجیر یک روش معمول برای انتقال نیرو و تغییر گشتاور خروجی یا سرعت یک سیستم مکانیکی است و زمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد که بخواهیم بین دو محور که در جای خود ثابت هستند یا بین دو یا چند شفت چرخشی، قدرت یا حرکت را انتقال دهیم.

دنده زنجیر

کاربرد چرخ زنجیر

دنده زنجیر را می‌توان برای انجام سه کار اصلی استفاده کرد:
۱) انتقال قدرت و حرکت
۲) جابه‌جایی مواد و اجسام
۳) اهداف زمان‌بندی
۴) انتقال حرکت و قدرت مکانیکی
چرخ زنجیر یکی از بهترین، مناسب‌ترین و ارزان‌ترین روش‌هایی است که در صنعت برای انتقال حرکت و قدرت مکانیکی در سیستم‌ها و کشیدن و بلند کردن اجسام استفاده می‌شود، در بحث انتقال نیرو، می‌توان از انواع کوپلینگ‌ها، تسمه‌ها و یا گیربکس‌ها (جعبه‌دنده‌ها) نیز استفاده کرد، اما استفاده از چرخ زنجیر صنعتی از لحاظ اقتصادی به صرفه بوده و علاوه بر عدم بهره گیری از فن‌آوری پیچیده یا خاص، با انتقال مطمئن و راندمان بالای نیرو همراه است.
هماهنگ‌سازی حرکات:
همچنین از انواع چرخ زنجیرها به عنوان وسیله‌ای برای هماهنگ‌سازی حرکات زمانی مانند سیستم زمانبندی سوپاپ در موتورهای چهار چرخ استفاده می‌شود.
صنایعی که از چرخ زنجیر بهره می‌برند:
از جمله صنایعی که از دنده زنجیر بهره می‌برند می‌توان به صنعت اتومبیل، صنایع کشاورزی، غذایی، الکترونیک، فولاد، صنایع شیمیایی، دوچرخه و صنایع موتورسیکلت اشاره کرد که به واسطه طراحی تکنولوژی و روش‌های جدید تولیدی، نیازمند بهره‌گیری از انواع عملکردهای این وسیله هستند. در ضمن نوع تخصصی آن را می‌توان در شرایط محیطی سخت (برای مثال در حضور گرد و غبار، محیط‌های خورنده، آب دریا و غیره) به کار بست.
چرخ زنجیرها جهت انتقال نیرو و سایر اهداف کاربردی، بسته به میزان فشار و قدرت، در ابعاد مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند. این انتقال می‌تواند شامل گستره وسیعی از عملکرد‌های صنعتی و نیمه‌صنعتی و حتی امور جاری در زندگی روزمره از جمله انتقال نیرو در یک دوچرخه‌ی ساده تا به حرکت در‌آوردن محور‌ها و شفت‌های سنگین و پیچیده‌ی صنعتی باشد.

دنده زنجیر

مزایا و معایب دنده زنجیر

کاربرد دنده زنجیر در صنعت دارای مزایا و معایبی متعددی است که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌گردد.
مزایا
•کشش بسیار بالا در انتقال قدرت
•امکان انتقال همزمان قدرت به چند محور
•قابلیت و کارایی خوب در محیط‌های مختلف از جمله محیط‌هایی با دما و حرارت بالا، محیط‌های پر از گرد و غبار، محیط‌های اسیدی و بازی
•عدم حساسیت به آب و زنگ زدن، عدم خورندگی آسان
•بازدهی بالا

معایب
•گران قیمت و پر هزینه
•شرایط نگهداری دشوار
•ایجاد ضربه و ارتعاشات و تولید سر و صدای زیاد به علت ثابت نبودن سرعت انتقالی و نیروی جرمی
•مونتاژ دقیق و سخت

دنده زنجیر

پارامترهای کاربردی در دنده زنجیر

پارامترهای کاربردی در دنده زنجیر، متأثر از اندازه‌های زنجیر متناظر آن است که به شرح زیر می‌باشد:
•گام چرخ زنجیر (p): فاصله طولی بین دو ساچمه از زنجیر
•گام عرضی (pt): فاصله مرکزی زنجیر در دنده زنجیرهای دو یا چندردیفه
•قطر ساچمه زنجیر (d1): قطر بیرونی ساچمه زنجیر است که با دنده زنجیر در تماس است.
•عرض داخلی زنجیر (b1): فاصله مابین صفحات زنجیر که دنده زنجیر بین آن صفحات قرار می‌گیرد.

دنده زنجیر و چرخ زنجیر

انواع دنده زنجیر

از آنجا که تقریباً ردپای دنده زنجیر در اکثر کارکردهای صنعتی قابل مشاهده است، بنابراین باید توانایی تولید دنده زنجیرهای صنعتی با توجه به نیازها و شرایط متفاوت نیز وجود داشته باشد، پس باید توجه داشت که انتقال قدرت‌در فضاهای متفاوت صنعتی ، کاربرد‌های متنوع محیطی و در اندازه‌های متنوع شرایط حاکم بر ساخت این قطعات صنعتی را تحت تأثیر خود قرار می‌دهد. امروزه استفاده از زنجیر صنعتی سبب شده تا بتوان به‌راحتی قدرت مکانیکی را از جایی به‌جای دیگر انتقال داد. کاربرد زنجیرهای صنایع مختلف خیلی وقت است که باعث شده پیشرفت چشمگیری در کاهش هزینه تولید و… صورت بگیرد.

از طرفی بسیار واجد اهمیت است که از نوع صحیحی از دنده زنجیر‌ها با توجه به محیط و کاربرد‌ آن استفاده شود تا از عملکرد صحیح و کارآمد آن اطمینان حاصل گردد. یکی از بارزترین مزایای ترکیب چرخ و زنجیر در این است که به واسطه دندانه‌های چرخ، زنجیر بر روی چرخ نمی‌لغزد یا تغییر جهت نمی‌دهد. در تعریف زنجیر صنعتی چیست یا industrial chain را میتوان گفت قطعه ای دانست که در جهت انتقال قدرت و نیرو در ماشین آلات مختلف بکار می رود. زنجیرهای صنعتی با درگیر شدن در قرقره یا چرخ دنده ها وظیفه این انتقال نیرو را برعهده می گیرند.
در زنجیر صنعتی متداول ترین جنس به کار رفته استیل نگیر و فولاد با کربن کم یا زیاد است. در زنجیرهای صنعتی جهت محافظت از زنجیر از پوشش گالوانیزه استفاده می شود. پوشش گالوانیزه باعث افزایش عمر کاری زنجیر می شود، همچنین استفاده زنجیرهای با جنس تلفون نیز وجود دارد.ما در ادامه به ۳ نوع متداول دنده زنجیر جهت انتخاب صحیح اشاره می‌کنیم:
دنده زنجیر مهندسی شده (Engineered Chain Sprockets)
این نوع به گونه‌ای طراحی شده است که به طور ویژه در کاربردهای سنگین مهندسی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

•چرخ زنجیر غلتکی یا رولر (Roller Chain Sprockets)
چرخ زنجیر‌های غلتکی متداول‌ترین نوع دنده زنجیر هستند و تقریباً در اکثر کاربردهای صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرند و شامل مدل‌های تک ردیفه، دو ردیفه ، چندردیفه و نافدار می‌باشد.

دنده زنجیر بی‌صدا (Silent Chain Sprockets)
هنگامی که در برخی از کاربردهای صنعتی انتقال قدرت، به دنده زنجیرهای بی‌صداتر نیاز است؛ از زنجیرها و دنده زنجیرهای بی صدا (خاموش) استفاده می‌شود. آن‌ها قادر به انتقال قدرت با نویز کمتر هستند و در عین بازدهی بالا، از لرزش و ارتعاش کمی برخوردارند.

دنده زنجیر

دلایل برتری دنده زنجیر بی‌صدا بر دنده زنجیر‌ غلتکی:

• دنده زنجیر بی صدا راندمان بالاتر دارد
• سرعت و قدرت بیشتر نسبت به دنده زنجیر غلتکی
• سر و صدا، لرزش و ارتعاش کمتر
• داشتن ثبات در سرعت
• خصوصیت یکنواخت سایشی
• طول عمر و دوام بیشتر به‌علت نبود اثر شلاقی زنجیر

از جمله کاربرد های زنجیرها می توان به موارد زیر اشاره کرد:
• حرکت دادن و کشیدن اجسام با وزن های مختلف
• بلند کردن وسایل سنگین و حجیم
• کشاورزی
• کارخانجات مواد غذایی
• صنعت خودروسازی
• و …

دنده زنجیر

خرید دنده زنجیر

خرید دنده زنجیر با چند نکته رابطه مستقیم دارد.اولین نکته اطلاعات کافی محاسباتی میباشد جهت انتخاب نوع مناسب از نظر فنی.از نظر جنس دنده هم باید از کیفیت آلیاژ و ساخت آن مطمئن بود.فروشگاه صنعتگران یدک با تکیه بر دانش فنی بالا و همچنین بهره گیری از مجموعه ای کامل از قطعات صنعتی بخصوص انواع چرخ دنده و دنده زنجیر این اطمینان را به شما میدهد  تا با خیال آسوده خرید کنید.مشاوره کامل در مورد خرید انواع دنده زنجیر.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.