دسته‌بندی نشده

دنده شانه ای(دنده مدول)چیست؟کاربرد دنده شانه ای:

دنده شانه ای قطعاتی هستند که برای انتقال انرژی از یک محور به محوری دیگر استفاده میشوند. چرخ دنده هادر انواع مختلف: ساده، مارپیچ، حلزونی، مخروطی، شانه ای و … وجود دارند که هریک کارایی خاصی دارند.که ما بطور کامل در مقالات صنعتگران یدک به بررسی تمام نکات و محاسبات آن پرداخته ایم.
در این مطلب قصد داریم مطالبی را درمورد چرخ دنده شانه ای و قیمت آن خدمت شما ارائه دهیم.

دنده شانه ای

چرخ دنده شانه ای(دنده مدول) چیست؟

چرخ دنده شانه ای جهت تبدیل حرکت دورانی به حرکت خطی یا برعکس استفاده میشود. این چرخ دنده از یک میله دندانه دار که به آن رک ( شانه ) میگویند و یک چرخ دنده ساده که به آن پینیون میگویند تشکیل شده است. به همین دلیل به کل مجموعه آن رک و پینیون میگویند.
از مزیت های استفاده از این نوع چرخ دنده ها میتوان به: توان تحمل بار بالا و محدود نبودن حرکت طولی، اشاره کرد.
همچنین از معایب این چرخ دنده ها وجود لقی میباشد.
این چرخ دنده ها در دو نوع ساخته میشوند:
۱. چرخ دنده شانه ای ساده
۲. چرخ دنده شانه ای مدول ( دنده مدول شانه ای): در این نوع از چرخ دنده، دنده ها نسبت به محور طولی به صورت زاویه دار ساخته میشوند. که مانند چرخ دنده شانه ای ساده برای تبدیل حرکت چرخشی به حرکت خطی استفاده میشود البته با این تفاوت که ظرفیت انتقال بار دنده شانه ای مدول بیشتر است.

دنده شانه ای

کاربرد دنده شانه ای(دنده مدول)

دنده شانه ای ها در صنعت امروزی کاربرد فروانی دارند.هر نوع دنده شانه ای یا همان دنده مدول برای نوع خاصی و یا دستگاه خاصی استفاده دارد که به بررسی کامل آن میپردازیم.

• درب های ریلی
• دستگاه های cnc
• ترازوهای عقربه ای
• آسانسورها
• اسباب بازی
• فرمان اتومبیل: زمانی که فرمان اتومبیل میچرخد پینیون متصل به آن شروع به چرخیدن میکند و در نتیجه چرخ دنده شانه ای در جهت چپ یا راست حرکت میکند و باعث حرکت چرخ های خودرو میشود.

دنده شانه ای-دنده مدول

روش ساخت چرخ دنده شانه ای(دنده مدول)

برای ساخت چرخ دنده شانه ای از مواد مختلفی مانند: آهن، فولاد، آلومینیوم، پلاستیک و … استفاده میشود.
ساخت چرخ دنده شانه ای مانند دیگر چرخ دنده ها به دو روش زیر انجام میشود:
۱. شکل دهی: شامل روش هایی مانند: ریخته گری، تزریق، اکستروژن، تف جوشی، کشش سرد، فرجینگ میشود.
۲. ماشین کاری: شامل روش هایی مانند: کلفت کاری، نازک کاری میشود.
روش کلفت کاری شامل: فرز کاری با تیغه فرم، برش با تیغه شانه ای، شیپینگ، هابینگ میشود.
روش نازک کاری و پرداخت نیز شامل: شیوینگ، سنگ زنی، رولینگ، لپینگ، هونینگ میشود.

در روش فرزکاری با تیغه شانه ای، یک تیغه سخت شده که شبیه چرخ دنده های شانه ای میباشد با حرکت رفت و برگشت دندانه های چرخ دنده را ایجاد می کند.
روش هابینگ یکی از پرکاربرد ترین روش ها برای تولید چرخ دنده های ساده، مارپیچی و حلزونی است که با فرز هاب (هاپ) که ابزاری دوار، مارپیچ و شیاردار است، انجام میشود. تیغه های هاپ چندین ردیف برنده دارند که با دوران قطعه کار آرام آرام دنده شکل میگیرد و تکمیل میشود. با تنظیم ایندکس قطعه کار، زاویه مارپیچ و مقدار باردهی چرخ دنده ها تولید می شوند.

روش دیگری که در تولید چرخ دنده هایی مانند چرخ دنده های داخلی استفاده میشود و روش بسیار پراستفاده ای در صنعت میباشد؛ روش شیپینگ یا کله زنی است که با دستگاه شیپر انجام میشود. در این روش، یک تیغه سخت که فرم اینولوت دارد با حرکت رفت و برگشت دندانه ها را ایجاد میکند. ابزار شیپینگ دارای اشکال مختلفی مانند: یک چرخ دنده، دنده شانه، یا یک ابزار تک نقطه ای میباشد.

روش هایی مانند: سنگ زنی، هونینگ، لپینگ زمانی بکار برده میشوند که تولید دندانه های چرخ دنده نیاز به کیفیت و دقت بالاتری داشته باشند.
در روش سنگ زنی، توسط سنگی که فرم اینولوت دارد دندانه های چرخ دنده به سرعت سنگ زده میشوند.
برای ساخت چرخ دنده در روش لپینگ، دو چرخ دنده ای که قرار است با یکدیگر درگیر شوند در موقعیت خود مونتاژ می شوند. سپس ذرات ساینده در یک روانکار مانند روغن حل میشود و به دو چرخ دنده درگیر پاشیده میشود و به اندازه چند صدم دو چرخ دنده را سایش داده و پرداخت میکند.
روش فرجینگ برای تولیدات انبوه که نیاز به دقت ساخت زیادی نباشد مناسب است. در این روش تمام دندانه های چرخ دنده بصورت یکباره و همزمان تولید میشوند که کیفیت دندانه های تولید شده به کیفیت قالب و مذاب بستگی دارد.

برای تولید چرخ دنده های پلاستیکی از روش های ساخت اکستروژن و تزریق استفاده میشود.
ماشین کاری: معمولا مرحله ماشین کاری بعد از انجام شکل دهی صورت میگیرد و از یک قطعه خام استفاده و روی آن چرخ دنده ایجاد میشود.
کلفت کاری که یکی از روش های متد ماشین کاری است که زمانیکه برای ساخت چرخ دنده ها نیاز به کیفیت و دقت بالا نباشد استفاده میشود. و در آن از روش های فرزکاری، شیپینگ و هابینگ استفاده میشود.
در شیوه فرزکاری دندانه های چرخ دنده یکی یکی ایجاد میشوند. به اینصورت که ابتدا یک دندانه حامل ایجاد شده و سپس قطعه چرخیده و دندانه بعدی ایجاد میشود.

دنده شانه ای

دنده شانه ای درب ریلی

درب های ریلی اتوماتیک برای جابجایی، به اندازه طول درب نیاز به دنده شانه ای دارند. به این صورت که یک دنده شانه ای روی درب نصب میشود و با چرخ دنده ای که روی موتور است درگیر میشود و با چرخیدن چرخ دنده درب باز و بسته می شود.

محاسبات چرخ دنده شانه ای

برای محاسبات چرخ دنده شانه ای ساده و مورب چندین پارامتر وجود دارد که ابتدا لازم است در مورد آنها توضیحاتی ارائه دهیم:
مدول: به عدد ثابت چرخ دنده شانه ای میگویند که برحسب میلی متر است و آن را با m نشان میدهند. این اندازه برابر ارتفاع سردندانه می باشد.

HK = m

 گام: فاصله یک نقطه مشابه روی یک دندانه و دندانه مجاورش روی چرخ دنده که آن را با P نشان میدهند. مقدار گام از رابطه زیر به دست می آید.

دنده شانه ایمحاسبات(دنده مدول) دنده شانه ای ساده و مورب

دنده شانه ای های ساده و مورب در ۲ مورد تفاوت دارند که عبارتند از:چرخ دنده های ساده و چرخ دنده های مورب در شماره تیغه فرز انتخابی و زاویه تمایل (α) است.
باتوجه به زاویه دار بودن دنده شانه ای مورب با نگاه کردن از روبه رو گام و مدول واقعی دنده ها دیده نمیشود. بنابراین در این نوع شانه ها دو گام وجود دارد: گام ظاهری و گام حقیقی
گام ظاهری: در صورتی که در امتداد محور فرضی دندانه شانه ای مورب به دندانه ها نگاه کنیم، به فاصله ی یک نقطه از دندانه تا نقطه مشابه آن روی دندانه بعدی گام ظاهری میگویند.

دنده شانه ای(دنده مدول)

 

خرید دنده شانه ای و نکات آن

قبل از خرید دنده شانه ای بررسی و محاسباتی نیاز است تا در آینده مشکلاتی پیش نیاید برای مثال اگر اشتباهی در نوع و تعداد دنده ها باشد باعث وارد شدن خسارات میشود.درصورت نداشتن علم کافی در این مورد شما میتوانید جهت خرید دنده شانه ای با کارشناسان ما در صنعتگران یدک در تماس باشید.از آلیاژ و همچنین دقت ساخت مطمئن شوید تا نتیجه کار مطلوب حاصل گردد.

یک فکر در مورد “دنده شانه ای(دنده مدول)چیست؟کاربرد دنده شانه ای:

 1. محمد گفت:

  سلام.
  ما نیاز به تعداد بالای چرخ دنده از انواع دنده شانه ای و دنده مدول داریم لطفا لیست قیمت این قطعات را برای ما ارسال کنید.

  1. CH/DN*z*bol گفت:

   سلام.
   سایز چرخ دنده های مورد نیاز را برای ما ارسال کنید.همچنین میتوانید از طریق برقراری تماس با کارشناسان ما در مورد محاسبه و همچنین لیست قیمت مطلع شوید

 2. رضا گفت:

  سلام.
  آیا برای بررسی و محاسبه چرخ دنده شما مشاوره فنی دارید گه ما را قبل از خرید در زمینه دنده شانه ای راهنمایی کند.

  1. CH/DN*z*bol گفت:

   سلام.
   کارشناسان ما در زمینه هر گونه راهنمایی فنی در مورد سایز و تعداد دنده این قطعات آماده ارائه راهنمایی به شما میباشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.